Marcowa książka miesiąca jest trochę nietypowa - rzadko zachęcamy Was do czytania sprawozdań, ale jak już zachęcamy, to znaczy, że coś jest na rzeczy.
Komitet budowy pomnika dla uczczenia pamięci członków służby zdrowia poległych za Ojczyznę : sprawozdanie styczeń 1927- styczeń 1937, opracowane przez Wiktora Kalicińskiego, sekretarza generalnego tegoż Komitetu. To publikacja wysyłana do instytucji medycznych na terenie Polski, miała być zwieńczeniem wieloletnich zbiórek, konsultacji społecznych, dyskusji i pracy Edwarda Wittiga nad pomnikiem, który miał być symbolem "znaczenia, roli i odpowiedzialności tej służby [zdrowia] w czasie pokoju i nie mniej ważnej od obrony orężnej - obrony sanitarnej w wypadku wojny".
Prace Wittiga były w 1937 roku już praktycznie ukończone, co uwiecznił na swoich fotografiach Willem van de Poll. Pozostała zbiórka na cokół, prace kamieniarskie i ustalenie daty odsłonięcia pomnika. Niestety wkrótce po ukazaniu się tej publikacji, stało się jasne, iż historia zatoczyła koło i "obrona sanitarna w wypadku wojny" to temat znów aktualny. Zebrane od tego momentu środki prawdopodobnie przeznaczono na pilniejsze cele, zaś ślad po rzeźbie urywa się w 1946 roku w Krakowie.